
13 grudnia 2025 roku Aula B Uniwersytetu Opolskiego stała się miejscem spotkania
pasjonatów radiologii i diagnostyki obrazowej z całej Polski. Tego dnia odbyła się studencka konferencja naukowa X-mas – Ogólnopolskie Akademickie Spotkanie Radiologiczne w Opolu, zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Diagnostyki Obrazowej „X-ray” we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie zgromadziło około 80 uczestników – studentów, doktorantów, lekarzy, pracowników naukowych oraz zaproszonych gości reprezentujących środowiska naukowe i samorządowe.
Podczas ceremonii otwarcia mieliśmy zaszczyt gościć:
- Zuzannę Donath-Kasiura, Wicemarszałkinię Województwa Opolskiego,
- Jerzego Jakubiszyna, Skarbnika Okręgowej Rady Opolskiej Izby Lekarskiej,
- Beatę Łabuz-Roszak, Zastępcę Dyrektora Instytutu Nauk Medycznych,
- Sabinę Wyrwich-Płotka, Prezeskę Fundacji Uniwersytetu Opolskiego.
W wystąpieniach podkreślono znaczenie inicjatyw studenckich jako istotnego elementu rozwoju nauki, budowania potencjału badawczego oraz wzmacniania kapitału intelektualnego miasta i regionu. Zwrócono również uwagę na wartość współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim, samorządowym i zawodowym w tworzeniu przestrzeni sprzyjającej wymianie wiedzy oraz doświadczeń.
Program konferencji obejmował trzy sesje ustne: sesję prac przeglądowych, prac
oryginalnych oraz prac typu opis przypadku. Łącznie zaprezentowano 17 referatów
poświęconych zagadnieniom z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej, fizyki medycznej, oraz biofizyki.
Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać trzech wykładów eksperckich:
- „Dlaczego tomografia to główne źródło promieniowania na świecie?” – prof. dr hab. n. med. Maciej Guziński,
- „USG – podaj dalej!” – wykład poświęcony ogólnopolskiej akcji profilaktycznej
Fundacji Mocni na Starcie, - „Wydaje się, że potrafię wykładać” – dr n. med. Wojciech Wawrzynek, poświęcony sztuce wystąpień publicznych w środowisku akademickim.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz z nagrodami, przygotowany przez
lekarzy rezydentów Zakładu Diagnostyki Obrazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Nad poziomem merytorycznym wydarzenia czuwał Komitet Naukowy złożony z uznanych specjalistów z zakresu radiologii i fizyki medycznej.
Serdecznie dziękujemy za obecność, wsparcie oraz objęcie Spotkania X-mas Patronatem Honorowym. Państwa zaangażowanie stanowi ważny wyraz uznania dla pracy organizatorów oraz uczestników wydarzenia.







Dodaj komentarz